O Rudém moři

 

Rudé moře, jež patří k nejúchvatnějším místům na světě, je stále víc navštěvováno turisty a stalo se populární tropickou potápěčskou lokalitou. Je obklopeno pouštěmi Afriky a Arabského poloostrova. Táhne se v délce přes dva tisíce kilometrů od Izraele a Jordánska na severu po Džibuti a Jemen na jihu. V průlivu Bab al – Mandab (Brána utrpení) se vody Rudého moře mísí s vodami Indického oceánu. Hloubka Rudého moře dosahuje přes 2,5 km. Rudé moře je na severu rozděleno Sinajským poloostrovem na dvě části: Suezský záliv a Akabský záliv. Suezský záliv je mělčí (90 m), delší (150 km) a širší (asi 32 km). Akabský záliv je hlubší (až 1800 m) a užší - v Tiranské úžině dosahuje šířky jen 4 kilometrů. Nejjižnější částí Sinajského poloostrova je mys Ras Mohammed, od roku 1983 první egyptský národní park.

Svůj název získalo Rudé moře podle červeného nádechu, který dostává voda při opakovaném nadměrném růstu sinic druhu Trichodesmium erythraeum. Moře je velmi slané. Teplota vody se pohybuje od 20°C do 32°C (v mělkých vodách byly naměřeny i teploty přes 40°C).

Mezi známá turistická střediska v Egyptě u Rudého moře patří Taba, Nuweiba, Dahab, Sharm el Sheikh („šejkův záliv“), El Gouna, Hurghada, Safaga, El Quesir, Marsa Alam a rychlý rozvoj turistiky vede ke vzniku dalších středisek.

Pokud jde o potápěčské lokality, je jich nepřeberné množství a opravdu každý (od šnorchlařů a potápěčů začátečníků, až po ty zkušené) tak může prožít příjemné chvíle při poznávání „mořského světa“.

Kontakt

Marie Hanzová

Fotogalerie

1 | 2 | 3 >>