2009 

listopad - Marsa Alam, září - Marsa Alam, červenec - Dahab, květen až červen - El Quseir, březen – Marsa Alam, leden – Sharm El Sheikh   

Egypt, listopad 2009 – Marsa Alam / Brayka Bay

Pro listopadový pobyt jsme zvolili námi oblíbený hotel Brayka Bay. Hotel leží na pěkné písčité pláži, v zátoce s nezničenými korály, která chrání před většími vlnami.
Je pěkné pozorovat proměny mořského života v různých ročních obdobích. Tentokrát jsme se nesetkali s obrovskými hejny soltýnů, které tu jindy obdivujeme, ani se sibami a barakudami a větším množstvím kaniců tauvina a ropušnic. Měli jsme však štěstí na karetu, které naše přítomnost vůbec nevadila (zato vadila jednomu bodloku rudomořskému, který velmi úporně hájil své teritorium nejen před rybami, ale i před šnorchlaři).
U hotelu je velmi dobré potápěčské centrum. My jsme ale využili služeb egyptského centra. Potápěli jsme se v Abou Dabbab – tentokrát nebyla pod vodou tlačenice, ale nebyl tam, bohužel, ani dugong. Karety se tu ale dají zaručeně spatřit. Pěkné byly i ponory v zátoce Aka Laya.

 

Bodlok krátkonosý 


 Klipka škrabošková

Ježík 


 Kareta

Egypt, září 2009 – Marsa Alam / Cataract

Září je pro pobyt v Egyptě vhodným měsícem. Jen výběr hotelu pro toto období nebyl pro nás nejšťastnější. Hotel Cararact je ale příjemný a cenově dostupný, leží u pěkné písčité pláže. Vstup do vody je přes dlouhé molo, ale po většinu pobytu se do moře nesmělo. Pokud však nejsou velké vlny, lze nafotografovat i při šnorchlování krásné korálové útesy a velké množství ryb.

U hotelu je sice „potápěčský stánek“, ale my jsme využili služeb egyptského centra a jezdili jsme za ponory do zátoky Abou Dabbab, kde jsme měli štěstí jak na karety obrovské, tak především na dugonga (kvůli kterému jsme se do této oblasti vydali).    I když bylo pod vodou hodně potápěčů, každý dostal šanci pořídit si fotografie. V zátoce Aka Laya, která je také dost navštěvovaná potápěči, jsme nafotografovali trnuchu leopardí a viděli mimořádně velkou barakudu.

 
Chňapal černoskvrnný 

 
  Dugong


Dugong v obležení 


 Muréna šedá

 
Pyskoun velkopyský  

 
 Trnucha leopardí

Egypt, červenec 2009 – Dahab / Happy Life Village

Tento hotel, který je vskutku hoden svého názvu, patří mezi naše oblíbené. Leží jižně od Dahabu v bezprostřední blízkosti kopců. Vstup do vody je velmi snadný (jak přes krátké molo, tak podél něj). Hned od mola lze obdivovat krásné korály a bohatý podmořský život. 

Součástí hotelu je potápěčské centrum ORCA. My osobně ho považujeme za jedno z nejlepších (dokonalé služby a příznivé ceny). V době našeho pobytu bylo plně vytíženo, což se projevilo především pod vodou. Potápěli jsme se na Moray Garden, Golden Blocks a House Reef.

 
Gorgonie 

 
  Hejno bradáčů


Klauni 


 Mořan dvoupruhý

 
Moře u Dahabu 

 
  Perutýn korálový

Egypt, květen až červen 2009 - El Quseir / Cinderella

Protože jsme starým městečkem El Quseir několikrát projížděli (to v době, kdy naše letecké společnosti ještě nelétaly do Marsa Alam) a zdálo se nám, že tady je ještě turistickým ruchem nezničený obraz Egypta, rozhodli jsme se, že sem zavítáme. Volba hotelu Cinderella nebyla nejšťastnější. Z pěkné písečné pláže bylo dost obtížné dostat se přes poměrně dlouhé korálové podloží do hlubší vody, protože tu chybělo molo. U hotelu nebylo potápěčské centrum, takže za ponory se jezdilo. My jsme využili možnosti vydat se za delfíny na Dolphin House. Cesta lodí i šnorchlování a potápění provázela přísná opatření – jde o přírodní rezervaci a navíc v té oblasti dva dny před naší návštěvou napadl žralok francouzskou potápěčku.

Ti, co šnorchlovali, měli štěstí a viděli mnoho delfínů. My jsme si sice užili pěkné ponory na Samadai Cave, ale delfíni dováděli asi půl kilometru od nás.

Z pobytu v El Quseiru jsme si přivezli mnoho fotografií murén obláčkových a šedých, pyskouna obrovského a slizouna vysokoploutvého.

 
Hadovec skvrnitý 

 
  Klaun a sasanka


Muréna obláčková 


  Poutník

 
Samadai Cave 

 
  Trnucha  modroskvrnná

Egypt, březen 2009 – Marsa Alam / Badawia

Průpovídku „Březen, za kamna vlezem“ jsme se rozhodli ignorovat a vyjeli jsme raději za teplem do Egypta.

Hotel Badawia by se nám docela líbil, kdyby......(Stravovali jsme se s velkou opatrností a měli jsme štěstí - pobyt jsme zvládli bez újmy na zdraví, na rozdíl od několika desítek českých turistů, jimž se krutě pomstili snad všichni faraoni najednou).

Moře u hotelu je nádherné. Koráli, množství ryb. Jen šnorchlaři, kteří chtějí fotografovat, mají občas smůlu, protože jim v tom brání vlny.

U hotelu je velmi dobré potápěčské centrum 3WILL s egyptskými a polskými instruktory. Jezdili jsme se potápět do nedaleké zátoky Abou Dabbab a nafotografovali jak dugonga, tak i karety obrovské, kytarovce a barakudy.

A také poznali prima potápěče z Aše.

 
Dugong  

 
  Dugong

 
Kareta se štítovcem  

 
  Relax

Egypt, leden 2009 – Sharm El Sheikh / Sunrise View Island

Na začátku roku 2009 jsme si zopakovali pobyt v pěkném hotelu Sunrise View Island. I když je v hotelu potápěčské centrum, my jsme raději volili potápění v základně The Wave, se kterou máme velmi dobré zkušenosti a máme tu i dobré známé – Hanku a Johnyho. Potápěli jsme se na známých lokalitách Ras Katy, Temple a na Ras Umm Sid, kde jsme si užili pěkné driftové potápění. Fotografovali jsme, co jen to šlo - murény, netopýrníky, gorgonie, cejnovky, pyskouny obrovské, kranasy, parmice, parejnoka levhartího, ostence aj.

 
Kanic hnědoskvrnný  

 
  Klaun a sasanka


Ras Umm Sid 


  Pyskoun obrovský

 
Parejnok levhartí 

 
  Ploskozubec dvoubarvý