2008 

listopad – Sharm El Sheikh/Sunrise View Island, září  – Sharm El Sheikh, Naama Bay/Gafy, červen – Dahab/Happy Life Village, březen až duben – Marsa Alam/Brayka Bay, leden – Safaga/ Nefertari

Egypt, listopad 2008 – Sharm El Sheikh/Sunrise View Island

V listopadu jsme se po čase vydali do Sharm El Sheikhu. Pro pobyt jsme zvolili hotel Sunrise View Island v Tiranské úžině s krásným výhledem na ostrov Tiran. Za potápěním jsme jezdili až k přístavu, kde má sídlo základna The Wave Diving Center. Potápěli jsme se s Hankou, Johnym a Andrejem na lokalitách Near Garden, Middle Garden, The Temple, Ras Umm Sid. Pořídili jsme fotografie perutýnů, kaniců, kranasů, želvy, klaunů na červené sasance, gorgonie. Voda měla příjemnou teplotu 28°C – 26°C, vzduch byl jen o něco teplejší. Pod vodu nás šlo málo a byly to velmi příjemné ponory. Neméně příznivá byla i atmosféra na malé lodi Aisha, jejíž posádku jsme znali již z předchozích ponorů. Celkově řečeno, prožili jsme pěkný předvánoční čas.

 
Barvy korálu 

 
  Bodlok krátkonosý

 
Cejnovka  žlutopyská 

 
  Pruhatec velký

  

Egypt, září 2008 – Sharm El Sheikh, Naama Bay/Gafy

Sharm El Sheikh jsme si oblíbili, stejně jako hotel Gafy, ve kterém jsme bydleli již několikrát. Hotel leží na písčité pláži na okraji zátoky Naama Bay. Stačí odplavat pár desítek metrů a jsme u zajímavých korálů (i když už ne tak pěkných, jaké byly při našem prvním pobytu). Co nás však zatím nikdy nezklamalo, byly opravdu velké ryby. Denně jsme viděli několik murén jávských, pyskouny obrovské, siby, trnuchy. Potápěli jsme s instruktory ze základny The Wave Diving Center. Ponory byly z lodi na lokalitách Jackfish Alley a Ras Ghozlani. Šlo o příjemné driftové potápění. Pořídili jsme fotografie parejnoka panterového, gorgonií, hejna metaříků. Užili jsme si docela tepla - vzduch až 40°C, voda měla 31°C.

 
Muréna jávská 


 Muréna leopardí

 
Perutýn ostnatý  


 Trnucha indonéská

Egypt, červen 2008 – Dahab/Happy Life Village

Dahab jsme si oblíbili a hotel Happy Life Village jsme navštívili již potřetí. Jsme svědky rozšiřování hotelu, ale zatím jsme nezaznamenali moment, kdy by to rušilo turisty. Nově vybudovaná silnice je vítanou zkratkou cesty ze Sharm El Sheikhu do Dahabu. Na kladné hodnocení této destinace nejsme sami – podobný názor má i několik našich přátel. Potápěčské centrum ORCA je zárukou velmi kvalitních služeb.

Nabízí ponory do různých lokalit – pro potápěče začátečníky i pro zkušené. Ponory jsou ze břehu. My jsme se potápěli na House Reef, Golden Blocks, Umm Sid, The Caves. Zvláště poslední dve lokality fakt dobré.

Hejno skleněnek 

  Klipka prostřední

Muréna leopardí 

  Parejnok levhartí

Egypt, březen – duben 2008 – Marsa Alam/Brayka Bay

Když jsme byli v tomto hotelu poprvé v únoru 2007, věděli jsme, že se sem chceme vracet. Líbí se nám příznivé podmínky, které nabízí zátoka jak pro šnorchlaře, tak pro potápěče. Zažili jsme však dopoledne, kdy by si ti, co rádi fotografují medúzy, opravdu přišli „na své“. Naprosto nečekaně se u pobřeží vytvořila fialová bariéra žahavých medúz. Ti, kteří neměli neopren a museli ji překonat, připomínali spíš oběti domácího násilí. Znalí Egypťané nahrnuli medúzy do v písku vyhloubených jam a odpoledne bylo zase vlídné. A tak tomu bylo po zbytek našeho pobytu.


Ježík žlutoskvrnný  


 Očar obecný


 Soltýní  

 
  Trnucha modroskvrnná

Egypt, leden 2008 – Safaga/ Nefertari

Podruhé jsme navštívili oblast Safagy, hotel Nefertari. Klidný hotel pro nenáročné klienty s terasovitou pláží dopřává každému dostatek soukromí. Je nutné počítat s tím, že je tu otevřené moře – tedy pro šnorchlaře, kteří chtějí i fotografovat, trochu problém. Věděli jsme, do čeho jdeme, a tak jsme odolali i telefonátům cestovní kanceláře, v nichž nám nabízeli hotely v jiných lokalitách, protože čeští turisté nebyli s tímto hotelem spokojeni. Nelitovali jsme svého rozhodnutí, protože vidět realitu – lednové počasí, kdy během tří dnů se slunce ukáže jen občas a taky prší, kdy fouká poměrně „svěží vítr“, kdy v potápěčském centru není ani noha - je také dobrá zkušenost. Co nám přinesl pobyt? Za klidnějším mořem jsme chodili do nedaleké zátoky u hotelu Coral Garden, využili jsme možnosti vydat se autem do vzdálené lokality Abou Dabbab, absolvovali jsme i první cestu stopem při návratu, ale především: viděli jsme poprvé dugonga! Z celkém opuštěné pláže nás k němu náš egyptský průvodce naprosto neomylně dovedl a my jsme měli možnost v klidu fotografovat, protože v té době nebyli pod vodou žádní potápěči.


Autostop  


 Dugong
 
Moře u Nefertari 

 Pláž v lednu