2010

říjen - Dahab, září - Dahab, červen - Marsa Alam, duben - Marsa Alam, leden - Dahab

Egypt, říjen  2010 - Dahab / Happy Life Village

Poslední letošní pobyt v Egyptě jsme věnovali opět Dahabu. Hotel Happy Life Village máme rádi, ale trochu se obáváme, že pro nás brzy začne ztrácet své kouzlo. Rozšiřování ubytovací kapacity totiž ubírá klidu a mohutně se buduje i v okolí hotelu. Nelze se tomu ale divit, protože hotel leží na velmi krásném místě. Ani tentokrát nemůžeme opomenout mimořádně kvalitní služby potápěčského centra ORCA. Obdivovali jsme, jak organizačně zvládli obrovský nájezd potápěčů - takovou "spartakiádu" jsme dlouho neviděli. Za zmínku ještě stojí nečekané milé setkání s mladými českými přáteli, kteří teď pracují v Káhiře. A celkový dojem? Každá dovolená je fajn a ta poslední je vždycky nejlepší! Takže zase brzy na shledanou v Egyptě!!!

 

                                               Chobotnice

 Ropušnice plochohlavá

 

                                      Trnucha leopardí

 

  Slizoun leopardí

 

                                    Muréna žlutolemá

 

  Muréna leopardí

Egypt, září 2010 - Dahab / Happy Life Village

Při každém pobytu v Egyptě se snažíme - co to dá - vstřebávat především atmosféru. Co je příjemné? Potkáváme-li stejné lidi - personál hotelu, potápěče, dokonce už i známé tváře letištního personálu. Četnost našich návštěv nám dává pocit skoro domácího prostředí. A tak to začíná být právě v Dahabu.

 

                                                  Chobotnice

 Hlaváč oranžovoskvrnný 

 

                           Inimikus vláknitý - dvojice

 

  Parejnok levhartí

 

                                           Pyskoun modrý

 

  Úhořovci

Egypt, červen 2010 - Marsa Alam / Fantazia

Egypt nabízí vždycky mnoho šancí, jak prožít dovolenou podle vlastní fantazie. Nabídla se nám možnost umocnit tuto nabídku pobytem v hotelu Fantazia.

Dali jsme také na informaci party potápěčů, že tento hotel je dobrý. A nelitovali jsme. Do moře na šnorchlování  jsme se dostali každý den - málokdy však byla viditelnost podle našich představ. Ale není vždycky posvícení. Poloha hotelu je však výhodná, protože jsme byli jen pár minut od potápěčské základny, kde působí Sabrys Ali, který nás provází pod vodu. Zná nás a hlavně lokality, které i pro nás postupně přestávají být neznámými. V Modré laguně přibyl jeden žralok lagunový, v zátoce Abou Dabbab byly karety, dugong ne, v pěkné zátoce Marsa Alam Samadai nás mile překvapily neporušené korálové stěny. A skoro závěrem. Svět je fakt malý - setkali jsme se s potápěči, které obdivujeme - Martinou a Kamilem Balzarovými. Opravdu velmi příjemné!

Až se do této oblasti vrátíme, bude mít Sabry po svatbě a my snad štěstí na dobrou vodu.

 

  
Netopýrníci   

 

   Ježík škraboškový

Žralok lagunový  

 

  Trnucha modroskvrnná

 

                                             Želva na útesu

 Klaun dvoupruhý

 

                                               Abou Dabbab

 

  Abou Dabbab  

Egypt, duben 2010 - Marsa Alam / Brayka Bay 

Oblast Marsa Alam navštěvujeme již několik let a stále rádi. Duben, pokud jde o počasí, nijak nepřekvapil - vítr, na otevřeném moři vlny. Dokonce i v jinak klidné zátoce Abu Dabbab zvedaly vlny písek ze dna a ztěžovaly tak fotografování i konce ponorů, které jsou tady ze břehu (připadali jsme si jako na nějaké divoké atrakci na Matějské pouti). Dugonga jsme tentokrát neviděli, ale karet obrovských tu bylo několik.Opravdu pěkné potápění je v Modré laguně. Tady se asi před pár desítkami let zastavil čas - klidné pobřeží, čisté moře, pár potápěčů, murény, chobotnice a žralok lagunový. Subry Sali, egyptský potápěč, s nímž chodíme pod vodu opravdu rádi, to tu zná velice dobře. A potkáte-li navíc příjemné známé z České Lípy, kteří také fandí Egyptu, Rudému moři a rybkám, nemůžete najít na pobytu žádnou chybu.

 

  
Barakuda

 Muréna

Žralok lagunový 

Ježík žlutoskvrnný

 

                                        Život na  útesu

 

  Medúza  

 

                                         Konec ponoru 

 

  Abou Dabbab  

Egypt, leden 2010 - Dahab / Happy Life Village

Dahab patří již několik let mezi naše oblíbené lokality, můžeme tu obdivovat nezničené korály a velké množství ryb (i když ne tak velkých jako známe z jiných lokalit). Naprostá většina ponorů je ze břehu. Jižně od Dahabu jsou pěkné ponory na House Reef – Golden Block, Moray Garden a především na The Caves.Často tu můžeme spatřit murénu jávskou, žlutolemou, často murénu zebrovitou, perutýny, ropušnice, slizouny, dráčky můrovité, sépie a při troše štěstí se vám předvede i inimikus vláknitý.

 

Dráček můrovitý 

 

  Pomec císařský

 

Klauni 

 

   Gorgonie